Doradztwo

Cło i podatki

Cło i podatki - doradztwo TACO

  • Podatki i cło – pojęcia te określają jedne z podstawowych dziedzin działalności firmy. Specjalizujemy się we wszelkich sprawach związanych z obrotem gospodarczym z zagranicą.
  • Obecnie każda firma, która bierze jakikolwiek udział w handlu zagranicznym z krajami spoza UE jest oceniana przez organy celne różnych państw pod kątem potencjalnych ryzyk związanych z naruszeniem międzynarodowego łańcucha dostaw.
  • Aby być uznaną jako bezpieczny, wiarygodny i zaufany uczestnik takiego obrotu oraz aby korzystać z szeregu ułatwień i uproszczeń oferowanych przez przepisy prawa unijnego i krajowego, firma powinna przejść pozytywnie weryfikację prowadzoną przez organy celne. Co więcej jeśli firma pragnie uzyskać pewne przywileje i korzyści wynikające z instytucji prawnych także musi być pozytywnie zweryfikowana. Jednak zgodnie z wytycznymi UE należy się do tego przygotować.
  • Oferujemy wszelką pomoc i doświadczenie naszych ekspertów w tej dziedzinie. Nie tylko opiniujemy i doradzamy w przygotowaniach do złożenia wniosku o AEO ale i bierzemy na siebie takie przygotowanie, np. przeprowadzając kompleksowy audyt celny na wzór tych czynności, które przeprowadzają organy celne. Służymy pomocą we wszelkich aspektach działalności firmy interesujących organy celno-podatkowe (KAS), poczynając od przestrzegania przepisów przez zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji i rejestrów, bezpieczeństwa informacji, IT, rachunkowości, wypłacalności, szkoleń, kompetencji pracowników aż do kwestii bezpieczeństwa i ochrony firmy i towarów.
  • Oferta w tym zakresie obejmuje następujące warianty działań:- Wstępną analizę procesową spraw celnych i podatkowych (propozycje możliwości optymalizacji działalności firmy pod kątem wykorzystania oferowanych przez przepisy ułatwień i uproszczeń, np. zagadnienia zabezpieczenia generalnego, procedur specjalnych i uproszczonych w tym niepłacenia VAT z tyt. importu),- Optymalizację – pełen audyt firmy (pod kątem spełniania przez firmę kryteriów AEO: przestrzeganie przepisów celnych i podatkowych , prowadzenie ewidencji, wypłacalność, kompetencje, bezpieczeństwo). Oferta ta obejmuje także przygotowanie do ponownej oceny wszelkich pozwoleń (w tym AEO) istniejących przed 1 maja 2016 r., dokonywanej przez organy celne i asystę podczas działań organu celnego.- Przedstawicielstwo w sprawach celnych/reprezentację w sprawach administracyjnych, podatkowych.
  • Naszą specjalnością jest pomoc w uzyskaniu i utrzymaniu statusu/pozwolenia Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO), czyli bezterminowego pozwolenia wydawanego przez organy celne w UE. Pozwolenie to wskazuje, że firma jest zaufanym i wiarygodnym przedsiębiorstwem a tym samym stanowi bezpieczne ogniwo w międzynarodowym łańcuchu dostaw. AEO jest uznawane nie tylko w UE ale także np. w Japonii, USA, Kanadzie. Udzielenie pozwolenia jest poprzedzone przeprowadzeniem w firmie czynności audytowych przez organ celny – w Polsce przez Izby Administracji Skarbowej. AEO jest równoznaczne zakresem sprawdzenia z ISO/PAS 280000:2007.Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje pozwolenia: AEOC – czyli Customs- Zaufany Przedsiębiorca w zakresie cła/przepisów celnych i AEOS – Czyli Safety/Security – Zaufany Przedsiębiorca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. Co do zasady pozwolenia te różnią się zakresem sprawdzenia firmy, np. dla AEOC organy nie sprawdzają zasad bezpieczeństwa i ochrony. Firma może ubiegać się i w konsekwencji posiadać oba AEO. Jest to o tyle zasadne, że wówczas dopiero przedsiębiorca staje się w pełni zaufanym ogniwem w międzynarodowym łańcuchu dostaw i tym samym może korzystać z wszystkich możliwych ułatwień i przywilejów.
  • Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje pozwolenia: AEOC – czyli Customs- Zaufany Przedsiębiorca w zakresie cła/przepisów celnych i AEOS – Czyli Safety/Security – Zaufany Przedsiębiorca w zakresie bezpieczeństwa i ochrony. Co do zasady pozwolenia te różnią się zakresem sprawdzenia firmy, np. dla AEOC organy nie sprawdzają zasad bezpieczeństwa i ochrony. Firma może ubiegać się i w konsekwencji posiadać oba AEO. Jest to o tyle zasadne, że wówczas dopiero firma staje się w pełni zaufanym ogniwem w międzynarodowym łańcuchu dostaw i tym samym może korzystać z wszystkich możliwych ułatwień i przywilejów.

 

Oto kilka z nich:

Ułatwienia dla AEO

1) Znacznie mniejsza ilość danych przekazywana organom celnym granicznym odpowiedzialnym za analizę ryzyka na granicy UE – mniej formalności na granicy!
2) Mniejsza ilość kontroli ale i priorytetowe traktowanie przez organy celne towarów dla AEO – szybsze dysponowanie przesyłką bądź decydowanie gdzie będzie
znajdował się towar w razie kontroli!


Przywileje dla AEO:

1) ze względu na spełnianie tożsamych z AEO kryteriów: szybsze i skuteczniejsze ubieganie się o inne pozwolenia wskazane z prawie celnym,

np. procedury specjalne, zabezpieczenia generalne, procedury uproszczone – sprawniejszy proces logistyczny, dostosowany do organizacji firmy a nie urzędu!

2) możliwość skorzystania z art. 33a VAT – niepłacenie VAT z tyt. importu!

3) niekiedy zastrzeżone tylko dla AEO możliwość ubiegania się o niektóre pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego należności celno-podatkowych , czyli wykupienie u gwaranta gwarancji w mniejszej wysokości – realne korzyści finansowe!”